Sıkça Sorulan Sorular - Ayhan Bilgen

Sıkça Sorulan Sorular

Ayhan Bilgen 28 Ocak 1971 Sarıkamış, Kars’ta dünyaya gelmiştir. 

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü mezunudur. Hacettepe Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde Yüksek Lisans eğitimini tamamladı.

Ayhan Bilgen kendisini sağ/sol gibi klasik siyasi kalıplarla tanımlamıyor. Mevcut siyasi kültür ve siyasi partilerin değişmesi gerektiğini; eski ezberlerle ve eski okumalarla gelecek inşa edilemeyeceğini düşünüyor. İnsan hakları, özgürlükler, hukuk devleti, demokrasi, eşitlik ve dayanışma temelinde yeni bir siyasi anlayışı savunuyor.

Türkiye’nin demokratikleşmesine ve Kürt sorunun barışçıl ve demokratik yollarla çözümüne katkı sağlamak amacıyla HDP’de siyaset yaptı. Ancak yaşanan bazı gelişmeler ve süreç sonucunda katkı sağlama imkânı kalmadığı için ayrıldı ve yeni bir hareket başlattı.

Ayhan Bilgen, Kürt sorununu Türkiye’nin en önemli çözülmesi gereken en önemli sorunlarından biri olarak görüyor. Bu sorunun çözülmesinin ülkenin iç barışını sağlayacağına ve başta ekonomik alan olmak üzere Türkiye’yi her alanda güçlendireceğine inanıyor.

Kürt sorununun, tüm kurallarıyla işleyen demokratik hukuk devleti, demokratik hak ve özgürlüklerin engel tanımadan uygulanması ve eşit yurttaşlık temelinde çözülmesi gerektiğini savunuyor.

Cezaevine girmesi tamamen siyaset yaptığı parti ve ülkede egemen olan olağanüstü koşullarla ilişkili bir durumdur. Kendisi herhangi bir suç işlemiş değildir.

Ayhan Bilgen, kamuoyunda 6-8 Ekim Olayları olarak bilinen dava kapsamında 20 Ekim 2020’de tutuklanmış ve yaklaşık 8 ay tutuklu kaldıktan sonra 15 Haziran 2021’de tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilmiştir.

Kendisi söz konusu olaylarla bir ilişkisinin olmadığını, herhangi bir suş işlemediğini, tamamen siyasi nedenlerle tutuklandığını ve yargılama sonunda beraat edeceğini düşünmektedir.

Evet. Ayhan Bilgen, Türkiye siyasetine yeni bir soluk getirmek ve eski siyaset anlayışını temelden değiştirmek için kurulan Türkiye’nin Sesi Altınçağ Partisi (SES Partisi)’nin kurucu genel başkanlığını görevini yürütmektedir.

Sayfalar
İletişim

E-Posta : info@ayhanbilgen.com.tr

Adres: İlkbahar, 606. Sk. No:13, 06550 Çankaya/Ankara

Tüm Hakları Saklıdır © Ayhan Bilgen.
designed by DLK SOLUTION